Friday, April 12, 2019

Project: Use the Food, Week 1

Last week I wrote about how I have a lot of food in my house, and I still keep grocery shopping. I wanted to try for at least two weeks (but ideally four) to use what I have and not buy unneeded groceries. I also hoped to not go out to eat without purpose (I'll tell you straight up, I failed at that).


Here is the rundown of what we have eaten and spent on groceries for the past week (when I say "we" it's really more like "I" cause let's be honest, my family won't eat anything I fix):

Friday, April 5


Breakfast: Avocado toast, strawberries, banana
Lunch: Fajitas
Dinner: Cafe Rio

Saturday, April 6


Breakfast: Banana sour cream pancakes and coconut syrup
Lunch: Chicken wraps
Dinner: Hamburgers

Conference snack: Chili cream cheese dip

Sunday, April 7


Breakfast: Biscuits and gravy, hashbrowns, eggs
Lunch:  Strawberry avocado chicken salad
Dinner: Chile verde over hashbrowns

Conference snack: Pioneer Woman's Texas sheet cake

Monday, April 8


Breakfast: Smoothie, avocado toast
Lunch: Chicken wrap
Dinner: Chicken pot pie

Tuesday, April 9


Breakfast: Leftover banana pancakes and coconut syrup
Lunch: Arctic Circle
Dinner: Tandoori chicken and turmeric rice

Wednesday, April 10


Breakfast: Cornflakes
Lunch: Egg salad sandwich
Dinner: Creamy beef and shells

Thursday, April 11


Breakfast: Avocado toast
Lunch: Sushi
Dinner: Leftovers

Groceries Purchased:

  • 6 gallons milk
  • Bag of Smarties
  • Yeast
  • 2 loaves bread
  • Lemonade
Total spent: $21.87

For the most part, things went well. I refrained from unnecessary grocery shopping. We go through almost a gallon of milk a day, so for that, alone, I need to plan on spending about $12-14 a week. I didn't have to buy any produce this week because I had some on hand (lots of avocados, if you can't tell). 

I had some blips where I went out to eat without purpose... like after I spent the whole morning at the school on Tuesday and couldn't stand the thought of coming home to fix lunch, or when I decided on Wednesday that I needed "second breakfast" and I went to McDonald's.

I AM WEAK!


-----------------

Speaking of weak, here's an edit to this post. I originally wrote this post yesterday afternoon. Then last night, I went to the store and bought:
  • 10 lbs of potatoes
  • 2 small boxes of pudding mix
  • chopped pecans
  • Another lemonade
So now my total for the week is $32.40

Let it be known that I have an addiction to this lemonade:

I try to only have it once a week, but this week I'm going wild and having it twice. 

So there. 



No comments: